Sunday, June 19, 2011

Proč miluju šedesátá léta (a taky sedmdesátá)

Znáte ten pocit, když se vás zmocní nostalgie tak silná, že se vám do očí hrnou slzy?
Myslí se přenesete do věcí dávno minulých, očima zabloudíte v dáli a zaposloucháte se do hudby, která vás do oné nostalgie uvrtala. A okolní svět přestane existovat.
A znáte ten pocit, když si uvědomíte, že je vám nostalgicky z věcí, které se udály dávno, dávno před tím, než jste se vůbec narodili? V tu chvíli se krásné melancholické vzpomínání na to, co bylo, smísí s hořkým faktem, že se vás to vlastně vůbec netýká. A vám je najednou tak smutno.. Tak krásně smutno. A říkáte si, jaké by to bylo, kdybyste.. kdyby tehdy.. a možná..
No a pak je tady ještě třetí stupeň smutné nostalgie. To když jste po uši zamilovaní do časů, které vás minuly jen těsně. A to tak pitomě, že jen o jedinou generaci. To pak můžete poslouchat rodiče, jak vypráví o tom, jaké to bylo vyrůstat v době, kdy se nosily barevné zvonáče, poslouchaly vinyly a všichni byli potentovaní z Bítls až za ušima.
A jediné, co v tu chvíli můžete, je pozorovat, jak jim vzpomínky v očích zapalují jiskřičky a jak se zasněně usmívají.

The Animals - House of the Rising Sun

Pochopitelně - většinou nám šedesátkonadšencům učarují tyhlety časy né u nás, ale v USA.
U nás totiž tou dobou vůbec nebyly časy tak růžové, uvolněné, plné lásky, míru a svobody, jako tomu bylo v zemích na západě.
Když jste totiž u nás měli dlouhé rozpuštěné vlasy, na nohou zvonáče a věděli jste, kdo je Mick Jagger, byli jste podezřelí.. a to nebylo za totáče vůbec dobrý.
Mimochodem když se podíváte na 500 nejlepších písní všech dob podle časopisu Rolling Stone, zjistíte, že většina z nich je z 60. let. V těsném závěsu jsou sedmdesátky. No a pak už to jde z kopce.
Žebříček si můžete prohlídnout tadyk.

Rolling Stones - Paint it Black

Ale přestože socialismus držel většinu času euforii šedesátých let na uzdě totality, i u nás bývaly doby, kdy duch svobody pronikl železnou oponou a nakazil mladé lidi nadějí.
A tehdy zachvátil lidská srdce bigbít.

Blue Effect - Slunečný hrob

Petr Novák - Povídej

I mezi filmy tehdá vznikala nezapomenutelná díla, jako například Ostře sledované vlaky nebo Spalovač mrtvol, která by možná nikdy nevznikla, kdyby pěst Sovětského svazu udeřila dříve než v létě 1968.
A kdo ví, kolik krásných věcí by ještě vzniklo, nebýt oné osudové noci, kdy do spícího Československa vtrhla vojska Varšavské smlouvy a pošlapala naději na svobodu, která v lidech vzplála.


Ale přesto všechno, přestože lidé museli projít normalizací a ještě dlouho čekali, než jim byla navrácena možnost svobodně dýchat, mi ta doba učarovala.
Nejspíš je to tím tajemstvím, kterým je opředená.
Tou prostou nadějí a mládím, které hýbaly celým světem, přestože ne všichni měli tu možnost svobodně zplna hrdla křičet, jak milují svět.

A mimochodem, včera měl Paul McCartney 69. narozeniny.
Všechno nejlepší, starouši.

The Beatles - Yesterday


P.S.: Budu psát bakalářku o hudbě v knihách Haruki Murakamiho. No a jestli ho znáte, víte, že jedna jeho kniha se jmenuje Norské dřevo, jako ta písnička od Beatles.
Budu psát bakalářku o Beatles, no nejsem já lucky bitch?

6 comments:

 1. Kruci, babo, napiš knížku. Máš dar slova. Až se mi stáhlo v krku.

  (Plus víš, jak já to mám s těmahle písničkama.)

  ReplyDelete
 2. Díks, od tebe to potěší, né že ne:)
  (a né že bych snad celé své pubertální mládí o psaní knih nepřemýšlela!)

  (vím, vím! jsou to nezapomenutelné hity, žejo)

  ReplyDelete
 3. Povídám, že tě mám nejradši!
  (Už abys tu byla a budu ti povídat až do rána.)

  ReplyDelete
 4. Meruňka: týý, proč sis zrušila svůj blog?!
  a *mrk mrk*, povídat do rána si budem, don't you worry!

  Suzinqa: aaaww, jak to můžeš říct! :D
  ale ne, fór, však nemůže se všechno líbit všem:)

  ReplyDelete
 5. Né, bylo mi řečeno, že Depulenova je pěkně trapné... a když jsem nad tím přemejšlela, tak vážně je! Není to tam někde v popisu? Jestli ne, tak se naštvu a blogger zbiju!
  http://merunkova-marmelada.blogspot.com/ ^^
  (Jo, už jsem zjistila, že mám zablokovanej profil aby mi na něj nikdo nekoukal XD Jdu to spravit.)

  ReplyDelete